Chester C. TOBIASZ – Wspomnienie
Chester C. TOBIASZ

Mgr inż. CHESTER C. TOBIASZ
Ur. 24 maja 1925 r. w wielodzietnej rodzinie. Zmarł 18 lutego 2022 r. Pochowany obok żony Aleksandry w Amerykańskiej Częstochowie w stanie Pensylwania.
Czesław Tobiasz (w Ameryce wolał jak go nazywano Chester) przed wybuchem wojny w 1939 r. ukończył 7 klas szkoły podstawowej. Dalsza edukacja na 5-lat zostala tragicznie przerwana 2-gą Wojnę Światową.
Po wyzwoleniu pośpiesznie nadrobił zaległości w nauce. W 1946, wstąpił na studia w Politechnice Śląskiej w Gliwicach, którą ukończył w listopadzie 1951 r. uzyskuj ac tytuł magistra inżyniera mechanika na wydziale Technologii Budowy Maszyn i Technologii Metali. Po studiach został zatrudniony na Politechnice ŚIąskiej jako starszy asystent. Wkrótce zaczął przygotowania do otwarcia doktoratu, lecz postawa antykomunistyczna i nie poddanie się doktrynie komunizmu było powodem ciągłych utrudnień w karierze naukowej.
Skoncentrował się więc nad dydaktyką i publikacjami.
W latach 1958-1970 kontynuował pracował na Politechnice Śląskiej jako kontraktowy wykładowca a potem starszy wykładowca. Obok wykładów i ćwiczeń, opracowywał skrypty i instrukcje dla studentów, oraz publikował fachowe artykuły w czasopismach Naukowo –Technicznych. Wygłaszał referaty na konferencjach inżynierskich, między innymi dla przykładu: „Pryncypia działania i aplikacji Laserów w Metrologii i Budowie Maszyn, na Międzynarodowej Konferencji, podczas MT Poznańskich w 1964 r. o czym pisał „Przegląd Mechaniczny” (Vol. 2 – 1966).
We współpracy z Instytutem Metalurgii i Hutnictwa w Gliwicach opracował przyrząd do pomiaru sił i naprężeń w czopach walcarek, i naprężeń skrętnych (w okrągłych prętach) opartych na zjawisku magnetostrykcji. Wykonany i przetestowany prototyp przyrządu jest do dziś używany w laboratorium Politechniki Śląskiej.
W pracy wynalazczej inż. Tobiasza, na uwagę zasługuje zlecenie Katedry Ustrojów Betonowych na przyrząd czujnikowy dla Struno-Betonów do obserwacji i kontroli zjawiska tak zwanej relaksacji naprężeń w natężonych strunach z upływem czasu. Zostało to opatentowane w Szwajcarii. Współpracując z Hutą Baildon – Katowice, produkującą Spieki i Specjalne Stale Narzędziowe, przeprowadził badania porównawcze jakości tych materiałów z materiałami zagranicznymi.
Inż. Tobiasz opublikował książkę a temat „Technologia Wyrobów Narzędzi Precyzyjnych” na użytek przemysłu maszynowego.
W czasie pracy na Politechnice Śląskiej, około 70-studentow wykonało pod naukowo-inżynierskim kierunkiem Tobiasza swoje projekty i prace dyplomowe.
W 1967 wyjechał na Światową Wystawę osągnięć przemysłowych w Montrealu. Tam miał okazję zapoznania się z pracami – państw Zachodu.
W 1970 wraz z rodziną opuścił Polskę i przybył do USA. Tu otrzymał zatrudnienie w przemyśle a dzieci ukończyły prestiżowe uczelnie. Syn Christopher był znanym kardiologiem, a Andrew jest licencjonowanym architektem.
Przed przejściem na emeryturę ostatnie 22-lata inż. Tobiasz pracował w międzynarodowej firmie SMS Concast opracowującej kompletne projekty Zakładów Stalowniczych jako Senior Engineer i Project Engineer. Zajmował się głównie zagadnieniami Badawczo –Rozwojowymi, gdzie opracował wiele innowacyjnych rozwiązań. Na szczególną uwagę zasługują, rozwiązania patentowe nowych Kokili / Form, dla ciągłego odlewania – profilowych belek, slabów, oraz Wide Flange Beams, dających możność zmiany wymiaru, podczas ciągłego procesu odlewania, co przyniosło firmie SMS Concast i projektowanym stalowniom duże oszczędności. W pracy zawodowej za swoje zaangażowanie otrzymał wiele promocyjnych nagród.
Obok pracy zawodowej Chester Tobiasz udzielał się społecznie. Od 1974 należał do Association of Polish-American Engineers „Polonia Technica, Inc” w USA gdzie przez wiele lat był Członkiem Zarządu. Wygłosił wiele referatów. Pomagał nowo przybyłym w znalezieniu pracy, angażował się w organizowanie balów Polonia Technica. Był inicjatorem wycieczek górskich, narciarskich, oraz spływów pontonowo-kajakowych. Będąc na emeryturze dużo podróżował do różnych krajów świata. Był propagatorem kultury Polskiej w USA, śpiewł w chórach polonijnych „P.S.A.A.” Przez wiele lat był prezesem chóru „Hejnał” i organizatorem polonijnych koncertów.
W 2009 r. Polonia Technica nadała Chesterowi Tobiaszowi tytuł Honorowego Członka stowarzyszenia za wybitne osiągnięcia inżynierskie oraz pracę na rzecz społeczności polonijnej.
Był odznaczony:
Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej w 1999 r.
Był wyróżniony:
Złotą Odznaką Honorową NOT w 2011r.
Cześć jego pamięci.
OPRACOWAŁ: Janusz Zastocki Marzec, 2022 r.