Wspomnienie o Wacławie Sieradzkim
Ur. w lipcu 1929 r., Zm. 10 lutego 2015 r.
Wacław Sieradzki urodził się w Rzeczycy Mokrej k. Sandomierza.
Wychowywał się w trudnych warunkach głównie ze względu na wczesną śmierć rodziców. Po ukończeniu Szkoły Rzemiosł w Zawichoście jako nastolatek podjął pracę w fabryce Stalowa Wola. W 1958 r. zdał egzamin mistrzowski i zatrudniony został jako nauczyciel zawodu w szkolnictwie zawodowym. Jednocześnie podjął naukę w Technikum Przemysłowo-Pedagogicznym zakończoną uzyskaniem w 1965 r. dyplomu technika. Z kolei podjął pracę jako główny mechanik w Bazie Sprzętu i Transportu w Krakowie oraz jako nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Zawodowych nr. 2 w Krakowie. W 1972 r. ukończył Studium Nauczycielskie o kierunku mechanicznym.
W 1977 r. wyjechał do Austrii, gdzie wystąpił o azyl polityczny. W 1979 r. otrzymał wizę i pobyt stały w USA. Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych zamieszkał w Nowym Jorku. Prawie od początku pobytu przez 15 lat pracował w firmie „Eagle Electric”, produkującej sprzęt elektryczny jako narzędziowiec (AA-Tool & Die Maker). W 1994 r. przeszedł na emeryturę. Na czas odpoczynku po latach pracy wybrał Nałęczów w Polsce, gdzie spędził kilkanaście ostatnich lat.
Wacław Sieradzki był społecznikiem. Podczas pobytu w USA zaangażował się w działalność Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich „Polonia Technica”.
Był inicjatorem przedsięwzięcia, które doprowadziło do plenarnego zebrania Polonia Technica w Nowym Jorku 20 maja 1984 r. W pamiętnym zebraniu wzięło udział ponad 200 inżynierów i techników, a wynikiem tego było gwałtowne ożywienie działalności Stowarzyszenia oraz powołanie do życia Klubu Technika na Brooklynie, NY.
Od 1984 r. do 1998 r. Wacław Sieradzki pełnił szereg funkcji w Zarządzie Stowarzyszenia. Był organizatorem wielu imprez towarzyskich oraz kursów i seminariów organizowanych przez Polonia Technica.
Aktywnie uczestniczył w zabiegach na rzecz wejścia Polski do NATO.
Za pracę społeczną na rzecz Polonii był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP
Źródła: Archiwum Polonia Technica – materiały biograficzne W. Sieradzkiego;, Biuletyn PT – wiosna 1997 r.
Opracowal Janusz Zastocki