Wspomnienie o Joli Zastockiej
Jolanta Zastocka urodziła się w 1952 r. we Wrocławiu, Polska. Ukończyła wydział architektury Politechniki Białostockiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera architekta. Do Stanów Zjednoczonych przyjechała w 1985 roku, osiedlając się w Nowym Jorku. Tu podjęła pracę zawodową znajdując zatrudnienie w renomowanych biurach architektonicznych, między innymi Cossutta & Associates, gdzie brała udział w projektowaniu „Tower at Citiplace” w Dallas, Texas. Inną firmą było znane biuro architektoniczne Roe/Eliseo Architecture & Engineering, gdzie projektowała obiekty sportowe na olimpiadę w Atlancie w stanie Georgia. Na uwagę zasługuje jej ciekawa tematycznie praca w firmie Fradkin & Pietrzak, gdzie uczestniczyła w projektowaniu wieżowców dla miasta Londynu oraz dla szejkanatów na Bliskim Wschodzie. Przez okres 8 lat pracowała jako grafik w prestiżowym „Nowym Dzienniku”, codziennej polskojęzycznej polonijnej gazecie o największym nakładzie, wydawanej poza granicami Polski.
Była redaktorem naczelnym wydawanego w Nowym Jorku społeczno-kulturalnego miesięcznika “Metropolonia”. Pracowała także jako grafik w “Kurierze Plus”, popularnym i bardzo poczytnym tygodniku nowojorskim. Niezależnie, prowadziła z powodzeniem własną firmę „ZastoDesign”, zajmującą się projektowaniem portali internetowych i grafiką komputerową.
Oprócz pracy zawodowej znajdowala czas na aktywną pracę społeczną. W szczególności była zaangażowana w działalność programową Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich w USA “Polonia Technica”. Kilkakrotnie brała udział w prowadzeniu kursów komputerowych w zakresie projektowania komputerowego. Przez okres 10 lat przygotowywała, opracowywała graficznie i wydawała biuletyn Stowarzyszenia Polonia Technica. W roku 2005 została członkiem zarządu Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, gdzie współuczestniczyła w redagowaniu i opracowaniu graficznym magazynu “Polish Engineers”. Pasją jej życia była fotografia. Jej niezwykle profesjonalne i impresyjne zdjęcia były publikowane w wydawnictwach amerykańskich i kanadyjskich a także niemieckich i włoskich. Są do dzisiaj wystawiane na wielu portalach galerii fotograficznych i agencji turystycznych Nowego Jorku. Na szczególne podkreślenie zasługuje wydany dwujęzyczny kolorowy fotograficzny album, zatytułowany “Greenpoint- Little Poland”. Jest to monografia, wraz bogatym rysem historycznym, jednej z dzielnic północnego Brooklynu, o największej populacji Polaków zamieszkałych w Nowym Jorku. Jolanta Zastocka przeżyła na Greenpoincie blisko 30 lat, będąc aktywnie włączoną w działalność kulturalną i społeczną tej dzielnicy. Zatęskniła za ukochaną Polską i w roku 2011 powróciła do kraju. Zamieszkała wraz z mężem Januszem w Białymstoku skąd przed laty wyjechała do Ameryki. Po powrocie do Polski współpracowała z amerykańskimi wydawcami książek historycznych o Nowym Jorku, w tym książki Brooklyn’s Historic – Greenpoint z polskojęzycznym wstępem.
Za zasługi wniesione w pracy społecznej na rzecz Polonii i utrzymania więzi z Polską w 2007 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przez Naczelną Organizację Techniczną NOT w Warszawie była odznaczona Honorową Złotą Odznaką NOT , medalem Feliksa Kucharzewskiego za zasługi w dziedzinie piśmiennictwa i czasopiśmiennictwa technicznego oraz propagowanie polskiej myśli technicznej w USA. Jako wieloletni i zasłużony członek Stowarzyszenia „Polonia Technica” została wyróżniona medalem 60-lecia i 70-lecia tej prestiżowej inżynierskiej organizacji. Jej wieloletnia aktywność w Stowarzyszeniu „Polonia Technica” , bezpośrednie zaangażowanie w życie Polonii nowojorskiej i wielka życzliwość, z jaką odnosiła się do otaczających ją osób przysporzyło jej moc sympatii i liczne grono serdecznych i oddanych przyjaciół.
Jola Zastocka będzie zawsze pamiętana jako bardzo aktywna osoba, niezwykle zadedykowna swojej pracy zawodowej, oddana bez granic swojemu artystycznemu powołaniu fotografa i grafika.
Odeszła od nas 15 lipca 2015
(Opr.: Stowarzyszenie Polonia Technica, Nowy Jork)
Ostatnia aktualizacja ( piątek, 24 lipiec 2015 )