Encyklopedia Narodowego Dziedzictwa Polonii
Encyklopedia Narodowego Dziedzictwa Polonii
NOWE HISTORYCZNE DZIEŁO ENCYKLOPEDYCZNE W PIĘCIU JĘZYKACH
ENCYKLOPEDIA PRZEZNACZONA JEST GŁÓWNIE DLA MŁODEGO POKOLENIA POLONII
AUTOR BĘDZIE PRZYJMOWAŁ
BIOGRAMY
od stycznia 2018 do 2019 roku
WYBRANA TEMATYKA DZIEDZICTWA NARODOWEGO
BIOGRAMY: POLONII ŚWIATA,
LUDZI ŚWIATA DLA POLONII,
POLACY DLA POLONII
GENEZA I DZIAŁALNOŚĆ STOWARZYSZEŃ,
ORGANIZACJI I KLUBÓW POLONIJNYCH
(bez biogramów)
Głównym zamierzeniem Autora encyklopedii wielojęzycznej jest jej aplikacja jako lektury w szkołach polonijnych w świecie. Taka forma przekazu dla młodego pokolenia, , będzie stanowić wielkie narodowe dziedzictwo Polonii, nie tylko w świecie, ale także w Polsce.
Autor encyklopedii Profesor Zbigniew S. Piasek, w strukturach światowych organizacji polonijnych, pełni między innymi funkcję korespondenta zagranicznego „Stowarzyszenia Polsko Amerykańskich Inżynierów” w Nowy Yorku, „Polonia Technica” w USA oraz korespondenta w organizacji międzynarodowej „Strzelecki Heritage Inc. Melbourne” w Australii.
Profesor podjął się eksperymentalnych badań zmierzających do monograficznego opisu osiągnięć Polonii i Polaków w USA, Rosji, Kanadzie, Ameryce Południowej, Europie, Afryce, Australii i Nowej Zelandii, Azji, Ukrainie, Japonii oraz na Bliskim Wschodzie w okresie od drugiej wojny światowej do współczesności.
Encyklopedia dotyczy wyłącznie Polaków żyjących.
Encyklopedia zostanie wydana w dwóch tomach. Pierwszy zawierał będzie ludzi sukcesu, działaczy polonijnych i ludzi świata, zasłużonych dla Polonii. Drugi tom obejmował będzie dziedzictwo organizacji, stowarzyszeń i klubów polonijnych oraz biogramy Polaków żyjących w kraju, którzy przedstawią w nich związek z organizacjami, stowarzyszeniami, fundacjami, przedsiębiorstwami polonijnymi itp.
Biogramy encyklopedyczne powinny zawierać kompleksowy, a zarazem syntetyczny opis przebiegu drogi zawodowej lub działalności polonijnej, tak w kraju, jak i w miejscu osiedlenia (opisy zrealizowanych projektów, wdrożone koncepcje, wynalazki, opracowania teoretyczne, aplikacje, badania medyczne, sukcesy w dziedzinie sportu, wystawy, prezentacje, jak również inne formy działalności: w organizacjach polonijnych, misyjnej, dyplomatycznej, badawczej lub dydaktycznej). Biogramy należy napisać alternatywnie w dwóch językach (zależnie od kraju zamieszkania): polskim i angielskim, polskim i hiszpańskim, polskim i niemieckim lub polskim i francuskim.
Wzbogacone powinny być zdjęciami. Jednym portretowym i drugim dowolnym na tle pomnika, kościoła, zamku, helikoptera, z obrad polonijnych itp. Ilość znaków w jednym biogram nie powinna przekraczać liczby pięciu tysięcy – 5000. Zamierzeniem Autora jest upowszechnienie Encyklopedii poprzez jej kolportaż do szkół polonijnych, placówek dyplomatycznych RP i polonijnych, stowarzyszeń naukowych i polonijnych oraz bibliotek narodowych na świecie. Encyklopedia będzie też dostępna w księgarniach w Polsce i poza granicami kraju.
Tytuł encyklopedii:
ENCYKLOPEDIA NARODOWEGO DZIEDZICTWA POLONII
Indywidualne biogramy do encyklopedii dotyczące karier: biznesowych, dyplomatycznych, sportowych, zawodowych, naukowych, medycznych, lotniczych, architektonicznych, artystycznych i in. oraz działalności polonijnej, powinny uwzględniać:
kompleksowy opis profesjonalnej kariery lub działalności polonijnej. Zdjęcia powinny być w formacie JPEG, RTF lub TIFF o rozdzielczości min. 300 dpi (wyraźne), a podpisy zdjęć w języku polskim i angielskim, polskim i francuskim, polskim i hiszpańskim lub polskim i niemieckim.
Pełne informacje o dostępności Encyklopedii wszyscy zainteresowani otrzymają po jej wydrukowaniu.
BIOGRAMY PROSZĘ NAPISAĆ W FORMIE
MINI MONOGRAFII WŁASNEGO ŻYCIA
WZÓR BIOGRAMU
Nazwisko, imiona, kraj osiedlenia
np. BĄCZEK FRANCISZEK JÓZEF – FRANCJA
Rok, miejsce urodzenia
Informacje biograficzne powinny być prezentowane w tekście i napisane w trzeciej osobie.
Np. Bączek Franciszek urodził się w Kielcach.
Wykonywany zawód
(np. lekarz, naukowiec, misjonarz, ksiądz, lotnik, pisarz, artysta malarz, działacz polonijny, artysta fotografik, trener piłkarski, biznesmen i in.)
Kariera zawodowa (wyłącznie w porządku chronologicznym).
Opisując własną karierę zawodową proszę włączyć;
– tytuły i stopnie naukowe, wojskowe, sportowe, artystyczne i in.
(np. biskup, ks. prałat, dyrektor, inspektor. profesor, kapitan lotnictwa, trener piłkarski, ekspert i in.)
– główne kierunki działalności: biznesowej, naukowej, sportowej, kościelnej, artystycznej, wojskowej i in.
(np. georadarowe badanie podłoża gruntowego, współpraca biznesowa amerykańsko – chińska w przemyśle włókienniczym, kooperacja marketingowa w przemyśle spożywczym, misje katolickie – krótka interpretacja itp.).
– krótkie informacje nt. decyzji zamieszkania w kraju osiedlenia i działalności polonijnej.
– projekty wynalazcze i in.: tytuły, kraj, rok wykonania,
– ważniejsze patenty, medale, książki, artykuły, odznaczenia, wyróżnienia: nazwy, kraj, rok wydania, nadania – max. 3 pozycje opisane w tekście. Za jaką działalność Pan Bączek uzyskał np. odznaczenie,
Działacze polonijni uzyskają akceptacje biogramów, jeżeli:
– uzasadnią własne osiągnięcia w organizacjach, stowarzyszeniach, klubach polonijnych, fundacjach i in.,
Do tekstu biograficznego włączą nazwy organizacji, pełnione funkcje, lata działalności. (np. Kongres Polonii Kanadyjskiej, przewodniczący komisji, od 1990r. do chwili obecnej.). Można podać kilka przynależności do organizacji polonijnych z interpretacją,
– przytoczą ważniejsze tematy wystąpień lub wykładów o tematyce polonijnej,
– zamieszczą inne istotne informacje, które mogą dodatkowo scharakteryzować sylwetkę, np. wydane artykuły, książki, prezentacje własnych rzeźb, filmów i in.
Hobby
Adres korespondencyjny (wg. uznania)
Biogramy można wysłać pocztą elektroniczną
od stycznia 2016 r. wyłącznie na adres:
zpiasek@pk.edu.pl
Wysłany e-mailem biogram będzie dostępny tylko dla Autora i wydawcy.
Ostateczny tekst będzie przedstawiony osobie zainteresowanej do akceptacji dopiero na etapie przekazania do druku.
Wysłany biogram będzie potwierdzeniem do umieszczenia go w encyklopedii.
Genezę i działalność stowarzyszeń, organizacji i klubów polonijnych ze zdjęciami, proszę zapisać CD i wysłać na adres:
Prof. Zbigniew Piasek
Politechnika Krakowska
31-155 Kraków
Ul. Warszawska 24
Poland
O autorze
Prof. zw. dr hab. inż. dr h. c. Zbigniew S. Piasek – otrzymał tytuł w 2004 roku, naukowiec, kartograf, publicysta, działacz polonijny
Doktor Honoris Causa, profesor zwyczajny Politechniki Krakowskiej Zbigniew S. Piasek jest wybitnym uczonym o autorytecie międzynarodowym w dziedzinie kartografii numerycznej. Wniósł znaczący wkład w rozwój metod numerycznych w geodezji i kartografii. Już w latach osiemdziesiątych XX wieku napisał pionierski skrypt nt. obliczeń numerycznych w języku Fortran, który był zalecany w wyższych uczelniach technicznych. We własnej pracy naukowej rozwijał metody numeryczne do opisu matematycznego zadanych fragmentów Ziemi oraz kartograficznej interpretacji infrastruktury podziemnej, bazującej na pomiarach georadarowych. Badania własne publikował i wykładał m. in. w Ukrainie (Politechnika Lwowska), Finlandii (Helsinki), USA (New York), Federacji Rosyjskiej (Instytut Lotniczo – Satelitarny), Austrii (Vienna University of Technology), Niemczech, Grecji (Patras University), Malcie, Afryce oraz w wyd. PAN – Komitecie Geodezji i Kartografii, PAU, Archives of Civil Engineering oraz w Pracach Naukowych Instytutu Górnictwa PW. Profesor jest twórcą patentów, autorem lub współautorem ponad 150 publikacji naukowych oraz 14 wydawnictw książkowych i monograficznych.
Profesor za wybitne osiągnięcia naukowe otrzymał m.in. najwyższy tytuł akademicki Doktora Honoris Causa w Kirovohradzie, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, medale; Komisji Edukacji Narodowej, Honoris Gratia, Zasłużony dla Politechniki Krakowskiej (przyznany przez Senat PK za wybitny wkład w rozwój Uczelni) oraz im. Piotra Stanisława Drzewieckiego. O wielkim autorytecie naukowym Profesora, świadczą także, wydane autorskie encyklopedie (wyd. angielsko–polskie); techniczna pt. “Encyclopedia of World Research and Engineering Heritage of Polish Engineers in the USA, Canada, Europe, Argentina and Singapore”(2006), “Wielka Encyklopedia Polonii Świata”(2014) oraz Encyklopedia Dziedzictwa Polonii Świata/Ambasadorowie Polonii/ wydawnictwo w pięciu językach kongresowych (2018). Encyklopedie są dostępne w Bibliotekach Narodowych UE. Biogram Profesora jest cytowany w 12 wydawnictwach encyklopedycznych w UE i USA, m.in. w Złotej Księdze Nauk Technicznych.
Profesora kariera zawodowa
Profesor od 1975r. zatrudniony jest na stałe w Instytucie Geotechniki PK. Pracę doktorską obronił z wyróżnieniem w 1979r. na Wydziale Budownictwa Wodnego Politechniki Krakowskiej. Za rozprawę otrzymał indywidualną nagrodę Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Opracowane w niej własne metody numerycznych obliczeń, bazujące na matematycznym opisie czasz zbiorników retencyjnych, wdrożył do produkcji w Polsce na zaporze w Solinie, w ramach Projektu Rządowego PR7. W latach 1989 – 1993 był stypendystą Ministra Edukacji Narodowej do realizacji badań zagranicznych na Bliskim Wschodzie i Federacji Rosyjskiej. Rozprawę habilitacyjną realizował w Instytucie Lotniczo – Satelitarnym i kartografii w Moskwie. Profesor jako pierwszy naukowiec z Polski otrzymał dyplom doktora nauk kartografii z wyróżnieniem w Federacji Rosyjskiej. Ministerstwo Edukacji Narodowej w Warszawie zweryfikowało dyplom, nadając Profesorowi stopień naukowy doktora habilitowanego.
Postanowieniem z dnia 18 listopada 2002r. Prezydent III RP nadał Profesorowi tytuł naukowy profesora nauk technicznych. W Politechnice Krakowskiej pełnił funkcję dyrektora Instytutu Geotechniki PK ds. naukowo – badawczych oraz był kierownikiem interdyscyplinarnych Zakładów „Geoinżynierii, Geologii i Ochrony Powierzchni Ziemi’ oraz „Geodezji, Geologii i Geofizyki Inżynierskiej” przez okres ponad 10 lat. Równolegle w latach 2006 – 2009 pełnił funkcje prorektora w Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Nowym Sączu. W 2009 roku Profesor otrzymał tytuł Honorowego Rektora tej Uczelni.
Profesor zwyczajny Zbigniew Piasek za promocje polskiej nauki oraz za wybitne autorskie osiągnięcia naukowe w świecie, otrzymał złote oraz srebrne medale od światowych organizacji technicznych oraz stowarzyszeń naukowych m. in. w New York, Chicago, Filadelfii, Martin Coronado (Argentynie), Londynie, Paryżu, Wiedniu i w Melbourne. Profesor posiadł uznanie w zagranicznych środowiskach naukowych, wyrażające się m. in. powołaniem Go na Associate Member – Working Group 6.1 w niezwykle prestiżowej światowej organizacji kartograficznej – Internationale des Geometres au Canada. Profesor obecnie jest przewodniczącym Komisji Inżynierii Środowiska i Geodezji PAN w Krakowie oraz pełni funkcję eksperta ds. akredytacji wyższych uczelni technicznych w Polskiej Komisji Akredytacyjnej przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Kooperacja międzynarodowa
Bliski Wschód, 1982 – 1986. Profesor jako ekspert wykonał 10 obszernych ekspertyz i raportów naukowo badawczych w kooperacji z koncernami amerykańskimi, europejskimi, japońskim Kubota, indyjskim Continental Construction Ltd. i China State Construction Engineering, Corporation China – Hongkong. Badania Profesora dotyczyły głównie obliczeń przemieszczeń, utworów przypowierzchniowych fizycznej powierzchni Ziemi o kubaturze ok. 1.5 miliona metrów sześciennych na terenach pustynnych i w strefach przybrzeżnych rzeki Tygrys.
Doradca ds. Inwestycji rządowych , Public Works Department Investments, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dubaj – Abu Dhabi, 1994 – 1996. Profesor na stanowisku doradcy był członkiem Generalnej Dyrekcji Departamentu Emiratów Arabskich. Opracował 11 raportów badawczych dotyczących realizacji inwestycji budowlanych w strefach przybrzeżnych Zatoki Perskiej i Oceanu Indyjskiego.
Naczelny Redaktor Wydawnictw World Research Council on Poles Abroad, USA – Poland (2002 do 2008). Konsultant naukowy na Rosję, Ukrainę i Norwegię w Zakładzie Badań Nieniszczących w Krakowie, kooperacja z koncernem europejskim Ramboll (2002 -2008).
Profesora światowa działalność polonijna
Działalność polonijną Profesor rozpoczął w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, pełniąc funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Techniki w World Research Council on Poles Abroad, USA – Poland. W 2004r. jako pierwszy naukowiec z Polski posiadł status członka honorowego od Association of Polish American Engineers w New York.
Zdobywając uznanie międzynarodowe wśród Polonii świata, Profesor został powołany na korespondenta zagranicznego przez światowe organizacje polonijne i izby gospodarcze m. in. w Miami na Florydzie, New York, Toronto oraz w Bostonie.
Profesor Piasek obecnie pełni funkcję sekretarza generalnego w Światowym Stowarzyszeniu Dziedzictwa Kulturowego Polonii (USA-Afryka-Ukraina-UE).
Źródło: Polonia Technica – Zarys Historii w Latach 1941-2001, Nowy Jork, 2001
Autorskie encyklopedie prof. Zbigniewa Piaska
Opracował: dr inż. Janusz Romański, aktualizacja 2019.